Kontakt

Ålands Centralandelslag, ÅCA
Drittel-Mattesgränd 7
AX-22 150 JOMALA
ÅLAND

Konsumentkontakt - ris, ros, förslag eller frågor - ta gärna kontakt med oss via nedanstående kontaktuppgifter.

Tel: +358 (0) 18 32 800
Fax: +358 (0) 18 328 055
E-post: info@alandsmejeriet.ax

Kontoret öppet måndag-fredag; 08.30-16.00

För leveranser från finska fastlandet till Åland använd vårt skattegränsnummer 0549-6


Försäljningen direkt:
Tel: +358 (0) 18 328 080
Fax: +358 (0) 18 328 050
E-post: forsaljning@alandsmejeriet.ax

Försäljningen öppet måndag - fredag; 08.00-15.30


VD 

Johannes Snellman
Tel: +358 (0) 18 328 020
Mobil: +358 (0) 457 595 7788
E-post: johannes.s@alandsmejeriet.ax

Mejerichef  

Hans Wickström                                                                                                     
Tel: +358 (0) 18 328 030
Mobil: +358 (0) 457 345 0628
E-post: hans.w@alandsmejeriet.ax

T.f. Ekonomichef

Heidi Franzén
Tel: +358 (0) 18 328 031
Mobil: +358 (0) 457 5244 054
E-post: heidi.f@aca.ax

Administrativ chef

Anna Nordlund-Gustafsson
Tel: +358 (0) 18 328 046
Mobil: +358 (0) 400 675 330
E-post: anna.n@alandsmejeriet.ax 

Försäljningschef

Stefan Blomqvist
Tel: +358 (0) 18 328 040
Mobil: +358 (0) 40 57 64 344
E-post: stefan.b@alandsmejeriet.ax

Marknadsföring

Pia Nyberg 
Tel: +358 (0) 18 328 034
Mobil: + 358 (0) 457 38 232 55
E-post: pia.nyberg@aland.net

Produktionschef, bageri

Ove Pellas
Tel: +358 (0) 18 328 048
Mobil: +358 (0) 457 530 1115
E-post: ove.p@alandsbagarn.ax

Distribution/försäljningslager

Mikael Nordblom
Tel: +358 (0) 18 328 029
E-post: lager@alandsmejeriet.ax


Ålandsmejeriet Finland Ab Oy

Telekatu 2
20360 Åbo
Tel. + 358 (0) 40 3400 700
tilaukset@alandsmejeriet.fi

Försäljningschef

Thomas Hackman
Tel. +358 (0) 40 3400 701
thomas.hackman@alandsmejeriet.fi
www.alandsmejeriet.fi


Styrelse

Styrelseordförande: Ole Blomqvist
Vice ordförande: Trygve Sundblom

Styrelsemedlemmar:
Mikael Berner
Jan-Håkan Eriksson
Leif Hagberg
Stefan Rumander
Frida Åkerblom